از دست‌آورد اخیر داکتر فیروزالدین فیروز « اخذ جایزۀٔ بهترین وزیر جهان» گرامی داشت به عمل آمد

هیئت رهبری وزارت صحت عامٖۀ جمهوری اسلامی افغانستان، از دست آورد اخیر داکتر فیروزالدین فیروز، وزیر صحت عامه کشور « اخذ جایزۀ بهترین وزیر جهان» امروز شنبه (27 دلو سال جاری) طی مراسمی گرامی داشت به عمل آورد.

داکتر فیروز الدین فیروز وزیر صحت عامه افغانستان، "جایزه بهترین وزیر" را در سطح جهان به روز یک شنبه (۲۱ دلو سال روان خورشیدی) در شهر دبی دریافت کرد.
این جایزه در هفتمین گردهمایی سالانه سران حکومت جهان، توسط شیخ محمد بن راشد ، نخست‌ وزیر و حاکم دبی، به داکتر فیروز در حضور بیش از 4,000 اشتراک کننده از 130 کشور جهان، اهدا شد.
داکتر فیروزالدین فیروز، وزیر صحت عامه کشور جایزه بهترین وزیر جهان را وابسته به فرد فرد این سرزمین دانسته گفت:« تلاش ها و زحمات تمامی کارمندان بخش صحت باعث شد تا من امروز موفق به اخذ چنین جایزه شوم. این جایزه مربوط تمام مردم افغانستان به ویژه کارمندان بخش صحت که در دورترین نقاط کشور مصروف عرضه خدمات صحی اند می‌شود.»
وزیر صحت عامه کشور هم‌چنان اضافه کرد:« در ارایه خدمات صحی دو موضوع وجود دارد:‌ یکی صحت عامه و دیگری صحت خاص، که ما تلاش داریم تا صحت عامه را بهبود بخشیم و دست‌آورد امروز ما نیز بر می‌گردد به بهبود صحت عامه در کشور. امروز بعضی های در حال توسعه از کارکردهای ما که چطور توانستیم با کم‌ترین هزینه (5 دالر فی نفر در سال) صحت عامه را بهبود بخشیدیم الگو می‌گیرند و از بسته‌های ارایه شده خدمات صحی ما استفاده می‌کنند.»
کاهش 44 درصدی مرگ و میر مادران و کودکان، افزایش دسترسی مردم به خدمات صحی، کاهش 20 درصدی سوء تغذی، مبارزه با فساد اداری، حکومت‌داری خوب، مدیریت دقیق، نوآوری در کار از جمله شاخص های عمدۀ است که وزیر صحت عامه موفق به اخذ جایزه « بهترین وزیر جهان» شد. این نخستین بار است که یکی از اعضای کابینه افغانستان، در تاریخ کشور موفق به اخذ چنین جایزۀ جهانی می¬شود.
هم‌چنان در این مراسم داکتر ریچارد ‍پیپرکورن نماینده سازمان صحی جهان کسب جایزه «بهترین وزیر جهان» را به داکتر فیروز وزیر صحت عامه تبریک گفته و از تلاش‌ها و کارکردهای او در امر بهبود خدمات صحی در افغانستان قدردانی کرد.
از سوی هم، در این مراسم داکتر بنجامین نماینده بانک جهانی در افغانستان، از اوصاف و مدیریت داکتر فیروزالدین فیروز در امور کاری اش به نیکی یاد کرده و او را مستحق این جایزه دانست.
افزون بر این، حاجی آغا نماینده دوا فروشان ولایت کندهار، داکتر فردین غرمان رییس انجمن شفاخانه های خصوصی، داکتر عبدالخلیل خاک‌زاد مسئوول اتحادیه فارمسستان، داکتر خاک راه رشیدی نماینده دفتر MSH، کسب جایزه « بهترین وزیر جهان» را به وزیر صحت عامه تبریک گفته و آن‌را یک دست‌آورد بزرگ به تمام مردم افغانستان عنوان کردند.
نهاد سران جهان، World Government Summit Organization)) نهادی است که به دولت ها در سراسر جهان کمک می کند. هر سال، این نهاد برنامه دستورالعملی را برای نسل بعدی دولت ها را تنظیم می کند. این نهاد بیشتر روی چگونگی ابتکارات، مبارزۀ با فساد، نوآوری در کار و استفاده از تکنالوژی روز برای حل چالش های جهانی تمرکز دارد.
داکتر فیروزالدین فیروز، در سال ۱۹۶۷ میلادی در ولایت پنجشیر افغانستان متولد شده است. او در سال ۱۹۸۲ شامل دانشکده‌ی طبی کابل شد. داکتر فیروز بعد از پایان موفقانه دوره تحصیل، نخست به عنوان رییس صحت عامه ولایت بغلان و بعد ولایت کاپیسا شروع به کار کرد. او در سال ۲۰۰۲، به حیث معین پالیسی و پلان وزارت صحت عامه تقرر یافت.
در شروع ماه دلو سال ۱۳۹۳، داکتر فیروز از سوی رهبران حکومت وحدت ملی به عنوان نامزد وزیر صحت عامه معرفی شد. او نسبت به تمام وزرای پیشنهادی، بلندترین رأی اعتماد را از پارلمان افغانستان کسب کرد.

دست‌آوردهای عمدۀ داکتر فیروز در سال اخیر:

 •  ایجاد 448 مرکز صحی جدید در سطح کشور،
 • ایجاد 21 مرکز تداوی معتادین و 27 مرکزصحی در زندان های کشور،
 • ایجاد وتجهیز 43 باب لابرتوار های تشخیصیه حوزوی و ولایتی ،
 • لغو فعالیت 812 باب شرکت های ادویه که به طور غیر قانونی فعالیت داشتند،
 • طی کمپاین سراسری در سال 1396 به مقدار 350 تن ادویه بی کیفیت جمع آوری وحدر گردید،
 • گذاشتن سنگ تهداب 4 باب لابرتوار حوزوی کنترول کیفیت ادویه،
 • ایجاد 5 وارد مجهز مراقبت های عاجل در شفاخانه های صحت طفل، عاجل ابن سینا، وزیر محمد اکبر خان وجمهوریت
 • ایجاد 6 باب وارد I C U (Intensive Care Unit ) در شفاخانه های صحت طفل، عاجل ابن سینا، وزیر محمد اکبر خان،شفاخانه حوزوی کندز، هرات و ننگرهار،
 • توسعه خدمات کابل امبولانس با افزایش 5 استیشن جدید در سال 1396 و انتقال50 هزار مریض، مجروح ومصدوم به شفاخانه ها،
 • افتتاح اولین شفاخانه گرده با ظرفیت 12 پایه ماشین در ننگرهار طی سال 1396 و تداوی 1200 تن ازمریضان گرده که قبلا در نبود این تسهیلات به خارج از کشور سفر می کردند،
 • ایجاد وارد نفرولوژی با ظرفیت 40 پایه ماشین هیمودیالیز در کابل 
 • تربیه بیش از 3672 قابله ونرس به سطح جامعه از طریق ایجاد 118 باب مکاتب نرسنگ و 35 باب مکاتب قابلگی در سطح کشور 
 • افزایش 10 فیصد درعرضه خدمات صحی ، 51 ملیون مراتبه مراجعه مریضان در سال 1394 و 56 ملیون مراتبه مراجعه درسال 1396
 • استخدام بیش از 1095 کارمند جدید مشوره دهنده تغذی که درهرمرکز صحی یک کارمندخواهد داشت
 • ایجاد سه مرکز تشخیص و تداوی امراض سرطانی در کشور
 • افزایش 17 درصدی مصارف سالانه بودجه ( فیصدی مصارف در سال 1394 به 70 فیصد در سال 1395 به 73 فیصد ودرسال 1396 به 87 فیصد می باشد
 • برعلاوه آن در نیمه اول سال 1397 به تعداد 223 مرکز صحی آماده بهره برداری شده اند که به تفصیل درپایین تذکر می گردد:
 1. به تعداد 12 شفاخانه در سطح کشور آماده بهره برداری اند ، که ازاین میان یک شفاخانه 350 بستر، یک شفاخانه 200بستر ، 6 باب شفاخانه های 50بستر و 4 باب شفاخانه 100 بستر می باشد.
 2. به تعداد 73 باب مراکز صحی جامع اعمار وآماده بهربرداری می باشد.
 3. به تعداد 138 مرکز صحی اساسی اعمار شده وآماده بهره برداری می باشد.